Predstavitev knjige Neme priče

V okviru letošnjih dogodkov ob 70. obletnici komunističnega genocida v Rovtah
Je bila v petek, 27. 2. 2015, ob 19. uri v Domu krajanov  predstavitev knjige

Neme priče.

Marko Štrovs, avtor knjige je predstavil vsebino knjigo in dogodke, ki so ga spodbudile za izdajo.

Obletnica genocida v Rovtah

V letu demokratičnih sprememb pred 25 leti je bilo ustanovljeno združenje pod imenom Nova slovenska zaveza, katere člani so bili tudi naši krajani. Vso svojo energijo so usmerili v zbiranje imen in podatkov žrtev komunizma po koncu vojne. Tako jim je že v letu 1993 uspelo postaviti spominsko obeležje pred farno cerkvijo na katero so vklesana imena 218 žrtev. Z tem pa njihovo delo še ni bilo končano. V naslednjih letih so zbirali podatke, pričevanja, arhivsko gradivo. Vrhunec je bil leta 2003 ob izidu knjige Rovte v viharju vojne. Žal čas neizmerno beži tako so bolezen in leta naredila svoje. Mnogi od njih so nas že zapustili, njih dela pa so nam ostala. Zato smo se pred 20 obletnico postavitve farnih plošč v Rovtah zbrali povsem “novi obrazi”. Člani, ki smo nekaj desetletji mlajši smo želeli ohraniti njihovo dediščino. Ohranjati spomin na tiste zelo krute čase naše zgodovine. Že prva slovesnost ob dvajseti obletnici je tudi zaradi “pomoči “naših medijev doživel veliko publiciteto. Ker pa so kmalu ugotovili, da je bolje ignorirati naše prizadevanje za ozaveščanje ljudi o takratnih grozotah v Rovtah,so zato lansko slovesnost ob 70 obletnici postavitve spravne kapele, kljub množici ljudi in obisku visokih gostov, ki se ga je udeležil celo Ameriški veleposlanik v Sloveniji stvar ostala skoraj neopažena. Vendar, da nebo pomote, člani si poročanja,ki izgubi bistvo niti ne želimo.

Letos ko poteka 70 letnica konca druge svetovne vojne smo se tudi v Rovtah odločili primerno obeležiti to obletnico. V spominskem odboru farni plošč Rovte smo se zato odločili,da povabimo zraven še vse domoljubna društva, krajevno skupnost, župnijo, molitveno skupino in vse ljudi,ki so pripravljeni svoj dragocen čas nameniti za pripravo različnih dogodkov v ta namen.

Prvi v nizu dogodkov je potekal v petek 27.02.2015 ob predstavitvi nove knjige g. Marka Štrovsa Neme priče. V lepo obiskani dvorani Doma krajanov v Rovtah nam je g. Marko predstavil svoje delo. Knjiga,ki se bere kot kriminalni roman je celovit prikaz naše zamolčane polpretekle zgodovine. Kot romanu se prvem delu začne z najdbo okostja. V našem primeru za najdbo preštevilnih prikritih morišč. Zakaj morišč in ne grobišč? Grobišče pomeni kraj kjer so ljudje pokopani. Pri morišču pa gre za kraj kjer se je zgodil zločin in ga je zločinec hotel prikriti.

V nadaljevanju se ugotavlja čigavi so posmrtni ostanki? Zato nam avtor podrobno predstavi pregled dogajanja med vojno, politično situacijo, vojaške formacije na Slovenskih tleh. Vloga zaveznikov, odnosi z begunsko vlado v Londonu, vzroki za nastanek vaških straž in kasnejšega domobranstva. Veliko izvemo tudi o nemških mobilizirancih, sodelovanju Italijanske vojske z komunisti. Iz opisanega lahko ugotovimo kje so se določene vojaške skupine nahajale ob koncu vojne 8 maja, njihov umik na koroško in na zahod kjer so se želeli predati zahodnim zaveznikom. Žal tudi vsem tistim,ki so uspeli priti do zaveznikov ni bilo prizaneseno. Zakaj so jih Angleži izročili morilcem pod Titovim poveljstvom žal še vedno ni povsem pojasnjeno. Vsekakor pa Angleži niso mogli vedeti česa vsega so zmožni njihovi zavezniki v boju proti nacizmu.

V tretjem delu beremo katere vojaške enote in njihovi poveljniki so bili v tistem času na določenem področju, kjer so bili najdeni posmrtni ostanki. Po 70 letih težko ugotovimo imena morilcev na terenu, lahko pa z gotovostjo in dokazi najdemo tiste, ki so imeli takrat odgovorne položaje v teh enotah. Žal se tudi po demokratizaciji Slovenije dogaja, da se še vedno ščitijo njihova imena in se jih povzdiguje kot heroje naroda. Knjiga,ki je napisana tako, da bi jo brez težav lahko uporabili tudi kot učbenik in bi jo priporočil vsem pedagoškim delavcem, ki v šolah predavajo novejšo zgodovino.

Ob koncu je bilo postavljenih še nekaj vprašanj avtorju, ki so se nanašali predvsem na lokalno raven. Žal ima tudi Logaška občina na svojem ozemlju preveč krajev, kjer še vedno po kraških jamah, breznih nekaj celo na sodni medicin v Ljubljani ležijo posmrtni ostanki žrtev revolucionarnega nasilja. Prav za tiste,ki so že bili izkopani in prepeljani na sodno medicino v Ljubljano in to že pred 24 leti, bi že bil čas, da se občinska oblast načelu z Županom zavzame za njihovo usodo. Po 70 letih je žal za nekatere svojce že prepozno, da bi pokopali svoje sinove, hčere,brate,sestre,očete. Vendar ni prepozno za vse nas, ki spoštujemo kulturo življenja in svojih pokojnih ne mečemo v kraška brezna. Vse dokler ne bomo rešili tega žgočega problema se nam bo vračal kot bumerang in vsaka generacija za nami bo znova in znova “premetavala kosti”.

Jože Leskovec

Neme_price_1_Rovte_20150227_Marko_Strovs

Uvodni nagovor Mateje Treven

Neme_price_2_Rovte_20150227_Marko_Strovs